Ovog proleća konačno smo uspeli da sebi obezbedimo kutak za punjenje energije. Nije to neki vau kutak, ali je naš. Vikendica tridesetak kvadrata, veliko zeleno dvorište sa krošnjama sa stažom i pogled na Dunav. Ta idi, što bi rekli lokalci, Sremci. Dovoljno za reset i uživanje. Ali pre uživanja, morali smo malo i da radimo. Zapravo, to bi mogli nazvati radnom terapijom koja nam je posle buke, gužve i stresa bila neophodna. Dok je jača polovina sređivala voće i postavila baštensku slavinu, ja sam se bavila lejama i cvećem. Čak mi je i mama pozavidela na kreativnosti i baštovanluku.
Proleće, kako to sa njim obično i biva, nemirno i vrcavo, probeharalo je i proletelo. Stiglo je i leto, koje nas troje baš i ne volimo, ali zato nam je raspust vrlo drag. Kako radimo od kuće, odlučili smo da radimo iz vikendice. I mogu vam reći, odlično je. Kancelarija sa pogledom na Dunav i cveće u dvorištu, više su nego dovoljni za motivaciju i produktivni rad.
Radni dani su radni, a vikendi paradni. Malo koji petak i subotu imamo društvo. A uz društvo padne i koji roštilj, ali i komentar „Kako ti je cveće tako lepo i cvetno, zar mu ne smetaju vrućine?" E, tu stupa na binu jača polovina, koja kreće u detaljan opis njegovog doprinosa cvetnom aranžmanu.
Elem, dok sam se ja bavila sadnjom cveća, on je proučavao sistem zalivanja, koji u našem slučaju nije ni postojao. Tačnije bio je priključak za vodu koji je trebalo pokrenuti. Studioznim surfovanjem po internetu, došao je do informacija i baštenskih slavina. Iako na prvi pogled ne deluje kao neka velika mudrost, mada kada su on i majstorluk u pitanju i to je vrlo upitno, mogu vam reći da je dobar posao odradio.
Kod ulaza, gde se nalazio priključak za vodu, postavio je cev, upakovanu u betonsku česmu i baštensku slavinu, za koju kaže da se zove kuglična slavina sa holenderom. Pravo da vam kažem, meni je to sve isto, ali znam da je laka za upotrebu i postavku creva za zalivanje. Za razliku od mesinganih slavina koje je da biste došli do vode, neophodno odvrtati i zavrtati, kod kugličnih je dovoljno pomeranje levo-desno. Jednom rečju, odlična.
Kako je ovaj jun krenuo, vidim da ćemo slavinu i crevo koristiti ne samo za zalivanje cveća nego i za međusobno prskanje i rashlađivanje. Mišljenja sam da najmlađi čan naše porodice ne bi imao ništa protiv.
U toku razgovora, shvatila sam da se moja jača polovina baš primila na baštenske slavine ili pre ipak na činjenicu da i on ima udela u funkcionalnosti našeg dvorišta. Izložio je planda sledeće leto u donji deo dvorišta smestimo i jedan bazen. U tom slučaju trenutna slavina imaće funkciju za lične potrebe, dok će sistem cevi, predhodno spojen kugličnim baštenskim hidrantom, postaviti isključivo za punjenje bazena i zalivanje cveća i zelenila.
Pitate se može li se sve to izvesti i sa postojeće česme? Može, ali bi crevo stalno vukli po dvorištu i narušavali estetiku. Sad’ da li je to baš samo do estetike ili ima veze i činjenica da to razvlačenje ide jačoj polovini u obavezu, neka ostane otvoreno. Videćemo kako će se stvari odvijati sledeće godine. Ono što sada mogu da vam kažem jeste da nam je lepo, da uživamo i da je smo za trenutni ambijent zaslužni svi zajedno.
Ukoliko ste i vi razmišljalii da vaše dvorište pretvorite u jednu cvetnu, zelenu oazu, izaberite vrste cveća koje volite i gajite ih sa ljubavlju, jer svemu što je živo, ljubav je neophodna. I ne zaboravite na baštenske slavine , jer one su vam bitan saveznik u celoj priči.