Sigurnosni ventil za bojler je element koja igra ključnu ulogu u održavanju bezbednosti i funkcionalnosti bojlera. Ovaj ventil je odgovoran za regulisanje pritiska u bojleru, sprečavajući da pritisak pređe sigurne granice i potencijalno izazove ozbiljne rizike. Saznajte sve o sigurnosnim ventilima, kako proveriti njegovu ispravnost, koji je postupak pražnjenja bojlera preko ventila i kada i kako zameniti ovu sigurnosnu komponentu.
Šta je sigurnosni ventil za bojler?
Sigurnosni ventil je mehanička komponenta smeštena na bojleru koja ima zadatak da reguliše pritisak unutar bojlera. Kada pritisak unutar bojlera pređe određenu sigurnu granicu, ovaj ventil automatski otpušta višak pritiska, sprečavajući tako potencijalne eksplozije ili oštećenja bojlera.
Da li svaki bojler poseduje sigurnosni ventil?
Sigurnosni ventil stavlja se na bojlere koji su pod pritiskom, odnosno, ne stavlja se na bojlere manjih litaža, koji nisu pod pritiskom, što bi bili neki bojleri za kuhinju.
Sigurnosni ventil je nepovratni ventil
Zašto curi sigurnosni ventil na bojleru?
Već smo rekli da je sigurnosni ventil tu kako bi regulisao pritisak, ali nismo objasnili kako dolazi do tog pritiska. Sama vodovodna mreža ima pritisak od oko 3-4 bara. Nakon što voda uđe u sistem bojlera i uključe se grejači, ona počinje da se zagreva, a samim tim i širi. Toplota stvara pritisak koji se mora nekako osloboditi. Tu je leži ključna uloga sigurnosnog ventila – oslobađanje viška pritiska iz bojlera kako ne bi došlo do eksplozije. Zato stručnjaci savetuju da temperaturu bojlera nikada ne držite na maksimalnoj, kako ne bi došlo do pregrevanja (ukoliko vaš bojler ima 3 zadata nivoa rada, preporuka je da uvek držite na 2). Do curenja može doći usled visokog pritiska u vodovodnoj mreži. U tom slučaju najbolje rešenje je montaža, ugradnja regulatora pritiska. Na internetu možete pronaći informaciju da ovaj problem možete rešiti jednostavnim zavrtanjem glavnog ventila. Time ne činite ništa, samo smanjujete dovod, ali ne i pritisak, stoga se ne preporučuje.
Prilikom oslobađanja pritiska iz bojlera može doći do kapanja iz samog ventila, što je indikator ispravnosti, odnosno uspešnosti ispuštanja pritiska. Svakako, ukoliko primetite nešto neobično, najbolje je da se posavetujete sa svojim majstorom.
Bojleri za kuhinju - pogledaj ponudu
Kako proveriti ispravnost ventila?
Ispravnost sigurnosnog ventila ogleda se u sledećim situacijama: održava pritisak u vodovodnoj mreži, izjednačava pritisak u bojleru, radi samo u jednom smeru (nepovratan je, pušta samo na jednu stranu). Kada je ventil neispravan on vraća vodu u vodovodni sistem i na taj način taloži više kamenca, što vodi ozbiljnim kvarovima. Iz tog razloga je važno proveravati s vremena na vreme da li je sigurnosni ventil ispravan, odsnosno da li je nepovratan. Proveru je najbolje da izvrši stručno lice, kako ne bi došlo do nezgode ili greške.
Kada i kako zameniti sigurnosni ventil?
Sigurnosni ventil je komponenta koja se s vremenom može istrošiti ili oštetiti. Preporučuje se da se sigurnosni ventil zameni, ako primetite bilo kakve znakove nefunkcionalnosti tokom provere ili pražnjenja bojlera. Zamena ventila treba da se obavi od strane stručnog servisera. Najbolje je pronaći ovlašćeni servis za brend bojlera koji posedujete, kako bi se osigurala pravilna instalacija i funkcionalnost.
Sve što treba da znate o ek ventilima
Razlika između ek ventila i sigurnosnog ventila kod bojlera
Ek ventil i sigurnosni ventil su dve vrste ventila koje se koriste u bojlerima sa različitim funkcijama. Ek ventil radi pasivno, omogućavajući vodi da ulazi ili izlazi iz bojlera, u zavisnosti od promena u pritisku i temperaturi. Sigurnosni ventil ima aktivnu ulogu u oslobađanju viška pritiska kada se dostigne unapred određena granica. To se postiže automatski, bez potrebe za intervencijom korisnika. EK ventil je odgovoran za regulaciju pritiska tokom normalnog rada bojlera, dok je sigurnosni ventil ključan za oslobađanje viška pritiska kako bi se održala sigurnost bojlera i okoline.
Sigurnosni ventil za bojler je neophodna komponenta koja obezbeđuje bezbednost i funkcionalnost bojlera. Redovna provera ispravnosti ventila, pravilno pražnjenje bojlera i zamena ventila kada je to potrebno čine ključne korake u održavanju vašeg bojlera u optimalnom stanju. Održavanje i pažnja prema ovom ventilu doprinose dugovečnosti bojlera i bezbednosti vašeg doma.
Ostali komentari
Poštovani,Koliko jako zavrnuti(do kraja ili ne) kapicu na sigurnosnom ventilator bojlera? Hvala.
Poštovani, potrebno je zavrnuti toliko da se ventil ne pretegne i dovoljno da možete odvrnuti bez alata. Tu smo za sve dodatne informacije. Pozdrav!
Koji sigurnosni ventil ugraditi na bojler od 80 litara . Postoje od 7.8.9 i 10 bara .
Poštovani, sigurnosti ventil zavisi od modela bojlera. Koji je u pitanju? Tu smo za sve dodatne informacije. Pozdrav!
Pozdrav, koristim pedrollo pumpu sa instaliranom Brio sklopkom, pritisak drzi na oko 4.5 bara. U poslednje vrijeme sam primijetio nesto neobicno: kada bojler grije, a pumpa ne radi, na manometru Brio sklopke se pokazuje rast pritiska. Dakle, pritisak raste u vodovodnom sistemu kuce SAMO dok je grijanje bojlera upaljeno. Jednom sam cuo neko puckanje u zidu i otrcao do pumpe da vidim pritisak na manometru, kazaljka je obrnula pun krug, odmah sam otrcao u WC i vidio da iz sigurnosnog ventila lije voda, pa sam brzo pustio vrucu vodu, pritisak je opao. Da li da mijenjam bojler, sigurnosni ventil, ili nesto drugo? Hvala.
Poštovani, s obzirom na to da je kompleksna situacija u pitanju, najbolje bi bilo da se posavetujete sa ovlašćenim serviserom bojlera koji koristite ili električarom. Tu smo za sve dodatne informacije. Pozdrav!
Dali je moguce da zbog samog ventila bude baš slabi pritisak vode?,Radi se o kućnoj varijanti sa hidroforom..Napominjem da je i bojler a i ventil nov..Postoje li varijante,Nisam li kupio pogrešni ventil?,Hvala
Poštovani, postoji mnogo razloga zbog kojih se smanjuje pritisak vode. Neki od njih mogu biti neadekvatna montaža novih elemenata ili trenutno stanje vodovodnih instalacija, što, konrektno u Vašem slučaju, ne može da se sanira novim bojlerom i ventilom, već sanacijom sistema. Tu smo da pomognemo. Pozdrav!
Da li je normalno da pri svakom uključivanju bojlera sigurnosti ventil ispusti otprilike pola litra vode?
Poštovana Ljiljana, tolika količina vode nije uobičajena. Najbolje bi bilo da se posavetujete sa ovlašćenim serviserom. Tu smo za sve dodatne informacije. Pozdrav!
Renoviranje kupatila
Konstantno radimo na preciznom prikazu tačnih informacija, ali ne možemo garantovati da su opisi proizvoda, cene, fotografije ili bilo koji drugi sadržaji bez greške. Artikli prikazani na sajtu su deo naše ponude i ne podrazumeva se dostupnost u svakom trenutku. Raspoloživost robe i dodatne informacije možete proveriti pozivom na telefon 011 22 50 502.
Poštovani korisniče, sajt diplon.net koristi cookies (kolačiće) u cilju poboljšanja korisničkog iskustva. Opširnije.